9 دلیل که باید از افزونه نال شده و قالب نال شده دوری کنید

از افزونه نال شده و قالب نال شده دوری کنید

اخیرا یکی از  مخاطبان ما سوالی در مورد افزونه ها و قالب های وردپرس پرسیده بود که آیا از قالب و افزونه های نال شده استفاده کنیم چه خطراتی وبسایت مارا تهدید میکند و ایا خوب است از قالب و افزونه های نال شده استفاده کنیم؟
 افرادی که از نسخه های نال شده استفاده میکنند افزایش چشمگیری داشتند و همه ما در گروه ها و فروم های وردپرسی شاهد این هستیم که افراد زیادی در جستجوی نسخه رایگان قالب ها هستند  به طوری که از هر 10 وبمستر 7 تای ان از قالب و افزونه نال شده استفاده میکنند.  مهم ترین دلیل آن تحریم بودن مارکت های بزرگ مانند تم فارست است.

برای جواب این سوال اول باید فرق بین نسخه اصلی و نسخه نال شده قالب ها و افزونه هارا توضیح دهیم. قالب و افزونه نال شده , نسخه های به سرقت رفته از نسخه های اصلی و پولی هستند. یعنی برای دریافت افزونه ها  و قالب ها  هزینه ای پرداخت نشده است. در این مقاله ما قصد داریم به شما توضیح دهیم که چرا باید از افزونه ها و قالب های نال شده استفاده نکنید و از ان دوری کنید. به ویژه اگر وبسایت شما اهمیت بالایی دارد و نمیخواهید به کسب و کار و اعتمادتان ضربه ای وارد شود.

افزونه و قالب های نال شده چه فرقی با نسخه های اصلی دارند؟

افزونه ها و قالب های نال شده نسخه های کپی از نسخه های تجاری هستند که به طور غیر مستقیم در اینترنت توزیع شده اند.
افرادی که نسخه های نال شده را توزیع میکنند این ادعا را دارند که وردپرس و تمام حوزه های مربوط به ان (مانند پلاگین ها و افزونه ها) تحت مجوز GPL هستند و توزیع انها هیچ مشکلی ایجاد نمیکند!  

در حالی که این ادعا درست است , باعث میشود که شرکت های بزرگ در حوزه وردپرس هزینه های زیادی را پرداخت کنند و باعث ضرر انها شود و مهم تر از ان امنیت و یکپارچگی وبسایت ها  با استفاده از تم ها و افزونه های نال شده به خطر می افتد. اغلب این تم ها و افزونه ها دلایل اصلی هک شدن وبسایت های وردپرسی هستند. 

در زیر ما دلایلی بسیار محکم ارائه میدهیم که چرا نباید از افزونه نال شده و قالب نال شده وردپرسی استفاده کنید. با ما همراه باشید.

ریسک بزرگ در  استفاده از نسخه های نال شده ( امنیت)

امنیت وردپرس

قالب  نال شده و افزونه نال شده بسیار برای امنیت وبسایت های وردپرسی خطر ناک هستند. افزونه ها و قالب های نال شده به حمل نرم افزار های مخرب در خود معروف هستند. نرم افزار های مخرب در تمام بخش های قالب و افزونه میتوانند جای بگیرند و باعث هک شدن وبسایت شما شوند.
و همچنین ممکن است در روند هک شدن  اطلاعات وبسایت خود نظیر تصاویر و صفحات مختلف و… از دست بدهید و این باعث میشود که دیگر در نتایج گوگل ظاهر نشوید!

حریم خصوصی

حریم خصوصی

در درون قالب نال شده و افزونه  نال شده ممکن است انواع مختلفی از نرم افزار های مخرب وجود داشته باشد. این نرم افزار های مخرب اطلاعات وبسایت شما را  سرقت ببرند و در وب تاریک انهارا به مزایده بگذارند. این اطلاعات میتواند شامل اطلاعات کاربران , گذرواژه ها , رمز های عبور و… باشد.  اگر شما فروشگاه اینترنتی ایجاد میکنید و یا یک سیستم عضویت در وبسایتتان دارید اطلاعات مخاطبانتان نیز در خطر است اگر از افزونه و قالب های نال  شده استفاده کنید. 
شناسایی این نوع نرم افزار های مخرب سخت است و ممکن است حتی متخصصان نیز نتوانند از پس شناسایی این افزونه ها و قالب ها بر بیایند.

نامناسب برای سئو

قالب نال شده و افزونه نال شده برای سئو مناسب نیستند

قالب نال شده و افزونه نال شده ممکن است تمام زحماتی که برای بهینه سازی سئو انجام دادید یک شبه از بین برود .  قالب و افزونه نال شده ممکن است لینک های هرز در وبسایت شما اضافه کنند یا کاربران شمارا سرقت و به وبسایت های نامناسب هدایت کنند.  همه این فعالیت ها توسط چشم انسان قابل شناسایی نیست , زیرا لینک ها به خوبی در لابه لای کد ها پنهان شده اند. با این حال موتور های جستجو سریعا متوجه این قضیه خواهند شد و ممکن است کاهش رتبه و یا وبسایت شمارا پنالتی کنند.
شما مجبور هستید ماه ها را برای بهبود رتبه بندی وب سایت خود در جستجوگرها صرف کنید و گاهی حتی ممکن است حتی یک سایت جدید را از ابتدا ایجاد کنید.

مسائل حقوقی در استفاده از نسخه های نال شده

مسائل حقوقیبسیاری از تم ها و افزونه های وردپرس متن باز هستند هستند، اما برخی از آنها دارای مجوز هستند . این به این معنی است که برخی از بخش های کد توسط قوانین حق نسخه برداری محافظت می شوند و اگر شما از یک تم یا افزونه وردپرس null استفاده می کنید , از نگاه قانون حق چنین فعالیتی را ندارید.

تم هایی که نرم افزار مخرب در خود دارند میتوانند خطری جدی برای اطلاعات مخاطبان داشته باشند و این ممکن است منجر به مراحل قانونی شود و مبلغ هنگفتی را برای وکلا پرداخت کنید.

نداشتن دسترسی به بروزرسانی قالب  نال شده و افزونه  نال شده

نبود دسترسی به بروزرسانی

بیشتر تم ها و افزونه های وردپرس برای رفع مشکلات و باگ ها , اضافه کردن ویژگی های جدید و مسائل امنیتی به روز میشوند.قالب نال شده  و افزونه نال شده نمیتوانند اپدیت شوند  به این دلیل که این قالب ها و افزونه ها کلید تایید یا همان لایسنس معتبر ندارند. 
اگر قالب وردپرس و افزونه مرتب اپدیت نشود ممکن است سایت را به طور کلی به خاطر مسائل امنیتی از دست برود. افزونه ها و قالب ها باید به طور مرتب بروز رسانی شوند و اگر این کار انجام نشود ممکن است سایت از دسترس خارج شود و یا حذف شود.

استفاده از این اسکریپت‌ها در نتیجه باعث می‌شود وبسایت شما با باگ‌ها و  اشکالاتی که درون خود دارد به کار خود ادامه دهد که این یک اشتباه بزرگ و همینطور ریسک بزرگ   برای امنیت سایت میباشد.  اخیرا وردپرس ویژگی جدیدی را ارائه کرده است که برای هماهنگی با نسخه های وردپرس افزونه ها  و قالب ها مجبور هستند که اپدیت شوند و از انجایی که افزونه نال شده و قالب نال شده وردپرس اپدیت نمیشوند ممکن است بخش هایی از وبسایت شما به درستی کار نکند.

 پشتیبانی محصول  و حل مشکلات و باگ ها

پشتیبانی محصول

حتی افرادی که در زمینه وردپرس و توسعه ان حرفه ای هستند برای استفاده درست و کامل از محصولات تجاری نیاز به مطالعه متن راهنما دارند. سازنده های افزونه ها و قالب های تجاری مدت زمان طولانی را صرف تهیه راهنما و پشتیبانی به کاربران و حل مشکلات احتمالی در استفاده از افزونه ها و قالب ها میکنند. حتی افرادی را نیز برای پشتیبانی از محصولات استخدام میکنند.

توسعه‌‌دهندگان این محصولات، زمان زیادی را صرف پشتیبانی و تهیه راهنما برای کاربران خود می‌کنند. حتی متخصصان پشتیبانی استخدام می‌کنند تا به مشکلات مشتریان پاسخ دهند و آموزش‌های جدیدی را تولید کنند. این حجم از پشتیبانی و راهنما فقط زمانی در دسترس شما است که نسخه تجاری را تهیه کرده باشید!

اگر شما از نسخه نال شده استفاده کنید نه پشتیبانی در دسترس دارید و نه راهنمایی برای استفاده درست از محصول . اگر مشکلی برای شما پیش اید فقط خودتان هستید  و باید با  سعی  و خطا مشکل خودرا حل کنید. فایل های اموزشی و پشتیبانی فقط برای افرادی است که  شناسه انها  شامل اسامی افرادی باشد که محصول را خریداری کرده اند.

بی خبر ماندن از امکانات جدید و نبود دسترسی

دسترسی به قابلیت های جدید

همانطور که  اشاره کردیم، قالب ها و پلاگین های وردپرس همیشه در حال  اپدیت هستند و امکانات و ویژگی های جدید به انها اضافه میشود. وقتی که شما از نسخه نال شده استفاده کنید نمیتوانید به امکانات جدید دسترسی داشته باشید و اصلا از ویژگی های جدید که اضافه میشوند خبردار هم نمیشوید!

امکانات جدیدی که به افزونه ها و قالب های وردپرسی اضافه میشوند باعث مدرن شدن وبسایت شما میشوند و عملکرد وبسایت شمارا بهبود میبخشند.  اگر از  قالب نال شده و یا افزونه نال شده استفاده کنید از این قابلیت ها بی خبر خواهید ماند و از نسخه های منسوخ شده برای ادامه فعالیت استفاده خواهید کرد!

استفاده غیر قانونی از محصولات باعث دلسرد شدن توسعه دهنده میشود

نو آوری

افرادی که از  قالب نال شده و یا افزونه نال شده  استفاده میکنند بر این باورند که این محصولات به تعداد کافی به فروش رفته اند و نیازی نیست من این محصول را خریداری کنم! و یک تکه کد ارزش پول خرج کردن ندارد و با استفاده از قالب  نال شده و یا افزونه نال شده  توسعه دهنده ورشکست نمیشود. اما این تفکر کاملا اشتباه است. همین تکه کد کوچک حاصل زحمات یک تیم و تجربیات توسعه دهنده است . با استفاده نسخه های نال شده در واقع باعث دلسردی توسعه دهنده میشود.

توسعه دهنده گان تمام وقت مشغول توسعه قالب  یا پلاگین نیستند و مدت زمان زیادی را نیز مشغول پشتیبانی و تهیه راهنما برای استفاده از محصولی که ان را ساخته اند هستند و حتی افرادی را برای پشتیبانی استخدام کرده اند. کسانی که از نسخه های نال شده استفاده میکنند ضربه محکمی به کسب و کار توسعه دهندگان میزنند و باعث نابودی ان میشوند. 

همچنین این استفاده های نادرست باعث دلسردی نیز میشود. توسعه دهندگان وقتی به این باور برسند که محصولات انها سریعا نال میشود دلسرد و نا امید میشوند و دیگر زمانی را برای  خلاقیت , توسعه , پیشرفت وب ایران و… صرف نمیکنند. 

محصولات جایگزین با کیفیت

وردپرس

هیچ دلیل منطقی برای استفاده از محصولات نال شده وجود ندارد. اگر پول کافی برای خرید قالب های تجاری ندارید هزاران قالب وردپرس رایگان جایگزین وجود دارند که میتوانید از انها استفاده کنید و به کسب و کاری ضربه وارد نکنید.

در حقیقت، بسیاری از محصولات تجاری وردپرسی، زمان مشخص  وحدودی ، نسخه بتا و رایگان آن را در اختیار شما می‌گذارند تا بهتر بتوانید  در مورد قالب یا افزونه تصمیم گیری کنید. نیاز به یک فرم ارتباطی دارید؟ می‌توانید از نسخه رایگان WPForms Lite استفاده کنید. نیاز به آنالیزر گوگل دارید؟ نسخه رایگان MonsterInsights را استفاده کنید. این ها مثال هایی هستند که نسخه رایگان محصول را نیز ارائه میدهند.

برای بحث پوسته‌ها هم همین شرایط مطرح است. بسیاری از طراحی‌ها و ایده‌های کلی در پوسته‌های غیررایگان مشابه رایگان نیز دارند. البته باید قبول کرد که بسیاری از این پوسته‌های غیررایگان ویژگی‌های بسیاری بهتری نیز دارند.

 وبسایت وردپرس دارای یک مخزن با هزاران قالب و افزونه رایگان است. برخی از این قالب ها و پلاگین ها با کیفیت تر از نسخه های مشابه تجاری هستند. مهمتر از همه اینکه با استفاده از نسخه های رایگان به کسب و کاری ضربه نمیزنید

امیدواریم که این مقاله شما را در مورد مضرات استفاده از پوسته‌ها و پلاگین نال شده وردپرسی، آگاه کرده باشد. هیچگاه از افزونه ها و قالب های نال شده استفاده نکنید و به کسب و کار خود و کسب و کار دیگران ضربه نزنید. امیدواریم این مقاله دلایل کافی برای استفاده نکردن از قالب ها و افزونه های نال شده را داشته باشد و باعث دوری شما از نسخه های نال شده شود.  اگر سوالی دارید همینجا در کامنت ها بپرسید. منتظر نظرات گرمتان هستیم 🙂 

Sample plugin to test LicenseBox is active, Thank you for purchasing.

توصیه میکنیم این مطالب را هم حتما بخوانیدتا کنون دیدگاهی ارسال نشده است،

1 دقیقه وقت دارید؟

با باشگاه وردپرس آشنا شوید
دیدن این ویدئو فقط یک دقیقه زمان شما را می گیرد

لطفا نام و ایمیل خود را وارد کنید

تا این آموزش ارزشمند همین الان برایتان ایمیل شود
فیلم آموزشی را همین الان برایم ایمیل کن
close-link

لطفا نام و ایمیل خود را وارد کنید

تا این آموزش ارزشمند همین الان برایتان ایمیل شود
فیلم آموزشی را همین الان برایم ایمیل کن
close-link

برای دانلود ماهنامه لطفا فرم زیر را تکمیل کنید
 
دانلود ماهنامه باشگاه وردپرس
close-link