فریلنسر یا آزاد کار به چه معناست؟

فریلنسر یا آزاد کار کیست و چه معنایی دارد؟

درود به شما کاربران گرامی ,

در این مقاله قصد داریم جامعه ای را به شما معرفی کنیم که دنیای بسیار ازادی دارند ! این افراد فریلنسر (Freelancer) یا آزادکار نام دارند. از این نظر ازاد هستند که هر موقع دلشان بخواهد میتوانند کار کنند و هر موقع هم خواستند میتوانند کار نکنند و ازادهستند و تعهدی به کسی ندارند که این یک مزیت بسیار بزرگ است. اما فریلنسینگ یا آزاد کاری مانند هرکاری دیگر مزیت ها و معایبی دارد و در این مقاله این مزایا و معایب را بررسی میکنیم.

فریلنسینگ

ممکن است خیلی از افرادی که این صفحه را بازکرده اند با عبارت فریلنسینگ یا ازادکاری اشنا باشند و و اطلاعات مختصری در این باره داشته باشند  وبدانند قرار است در مورد چه چیزی در این مقاله صحبت کنیم. اما ممکن است عده ای وجود داشته باشند که تازه وارد بازار کار شده باشند و عبارت فریلنسینگ یک عبارت گم نام برای انها باشد.

و به همین دلیل سعی داریم از پایه فریلنسینگ را مورد بررسی قرار دهیم و مزایا و معایب ان را تحلیل و تجزیه کنیم . پس اگر در ابتدای این مقاله با توضیحات بسیار سطحی برخورد کردید دلسرد نشوید و تا اخر مقاله با ماهمراه باشید. توی این مقاله قرار است اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهیم 🙂

کلمه فریلنسر یا Freelancer چگونه ساخته شد؟

بهتر است این  مقاله را با تاریخچه کلمه فریلنسر اغاز کنیم. اصطلاح فریلنسر برای اولین توسط والتر اسکات به کار برده شد  و این کلمه به جنگجویان مزدور قرون وسطایی اشاره دارد که هیچگونه تعهدی به هیچ دولتی و خاندان سلطنتی و یا اشراف زادگان نداشتند.

بعد ها کلمه فریلنسر بیشتر توسط عموم به کاربرده شد تا زمانی که این کلمه وارد دیکشنری اکسفورد شد. این کلمه در زبان انگلیسی به شکل فعل , قید , صفت , اسم استفاده میشود. 

فریلنسر به چه کسی گفته میشود؟ معنی فریلنسینگ چیست؟

فریلنسینگ در دیکشنری به معنای ازادکاری است و فریلنسر به فردی گفته میشود که شاغل بود و تعهد بلند مدتی به شرکت و یا مجموعه خاصی ندارد.

فریلنسر ها توسط شرکت ها و موسسات که مخصوصا برای فریلنسر ها ساخته شده است به کارفرمایان معرفی میشوند. و فریلنسر ها جامعه بسیار بزرگتری دارند و اکثر انها از طریق انجمن ها , گروه های تلگرام , شبکه های اجتماعی و یا سایت شخصی خود پروژه دریافت میکنند. نحوه همکاری و عقد قرار داد فریلنسر ها با کارمندان از زمین تا آسمان تفاوت دارد و بستگی به شراییط مختلف دارد. 

فریلنسر ها میتوانند به صورت رسمی بخشی از کار را به عهده بگیرند و  برخی دیگر بدون هیچ نوع قرار دادی مشغول به فعالیت هستند . البته فریلنسر هایی هم هستند که به دلیل رقابت با رقبای هم حوزه خود مدتی به صورت رایگان فعالیت میکنند تا اعتبار کسب کنند.

به عقیده برخی اصطلاح فریلنسینگ یا آزاد کاری زمینه های مختلفی دارد و وابسته به دانش است. نویسندگی , هنر پیشگی , موزیک , برنامه نویسی , طراحی سایت, طراحی اپلیکشن های موبایل , مترجمی , گرافیک , مارکتینگ و بازاریابی و … مربوط به زیر شاخه های فریلنسینگ هستند. نویسندگی و طراحی وب و تبلیغات محبوب ترین ها هستند.

فریلنسری در حوزه هنر و موسیقی و یا نویسندگی به کسانی گفته میشود که برای توزیع اثاری که ساختند به ناشر احتیاج دارند. این افراد با دریافت مبلغی که مشخص میکنند حق نشر اثارشان را در بازه زمانی محدود  و مشخص به ناشران واگذار میکنند. 

آمار جامعه فریلنسر ها چگونه است؟

فریلنسر ها اکثرا به صورت ازاد   و بدون پیوستن به شرکت و یا مجموعه کار را دنبال میکنند.به همین دلیل امار دقیقی از تعداد افرادی که به صورت فریلنسینگ در ایران به فعالیت مشغول هستند معلوم نیست. ولی با تحقیقی  که کشور امریکا انجام داد نزدیک به ده میلیون نفر از جمعیت خود به صورت فریلنسینگ مشغول به فعالیت هستند.  این امار تا سال 2011 رشد بسیار زیادی داشت و درسال 2013 طبق تحقیقات بسیار گسترده در امریکا به این نتیجه رسیدند که از هر سه نفر یک نفر ازادکار است (حدود 45 میلیون نفر از جمعیت امریکا)

در کشور انگلستان امار دقیقی از فریلنسر ها ندارند ولی طبق گزارشات امار این کشور تعداد فریلنسر ها در سال 2000 به 7 میلیون رسیده است. و جالبتر از انکه تقریبا 70 درصد فریلنسر هارا بانوان تشکیل داده اند! البته با محدودیت زنان در جامعه و مشغول بودن اقایان در دستگاه ها دولتی این امار انتظار میرفت.

فریلنسری ، در ایران، نیز به تازگی محبوب شده است و متأسفانه به همین دلیل آمار دقیقی از جمعیت آزادکاران در حوزه‌های مختلف در دست نیست. دلیل انهم این است که فریلنسر ها در ایران علاقه ای به دریافت پروژه از طریق سایت های مخصوص به فریلنسینگ ندارند و بیشتر در انجمن ها و در گروه های تلگرام فعالیت میکنند. با این حال، به طور قطع می‌توان گفت در ایران نیز با افزایش روز به روز فریلنسرها مواجهیم. 

پونیشا بزرگترین سایت فریلنسری است که به طبق گفته مدیر سایت پذیرای 200 هزار فریلنسر فعال میباشد! اقای پور محمدی مدیر سایت چنین  اعتقادی در مورد فریلنسینگ دارد.

«فریلنسر به کسی گفته می‌شود که برای خود و به صورت پروژه ای کار میکند به اصطلاح آقای خودش محسوب می‌شود.این فرد می‌تواند یک راننده باشد یا یک برنامه نویس. بازار کار آنلاین پونیشا به فریلنسرهای ایران سرویسی رو ارایه میده که می‌توانند به صورت آنلان پروژه را تحویل دهند و کارفرماها هم می‌توانند نیازهای شرکت خود را به راحتی حل و فصل کنند. یک برد برد دو طرفه.»

در سایت پونیشا فریلنسر ها ثبت نام میکنند و در پنل کاربری خود مهارات را مشخص میکنند. کارفرمایان نیز در هنگام ثبت پروژه حوزه مربوطه را مشخص میکنند و پروژه به ایمیل فریلنسر های مربوطه ارسال میشود. کارفرما با هرکدام از فریلنسر که به توافق برسد پروژه را به ان واگذار میکند.

به جز سایت پونیشا سایت های بسیار دیگری نیز وجود دارند مانند سایت انجام میدم.  تفاوت این وبسایت این است که فریلنسر مهارتها و فعالیت های مورد نظری که میتوانند انجام دهند را مشخص میکنند و کارفرما با انتخاب فریلنسر مورد نظر پروژه را به ان واگذار میکند. دیگر خبری از ثبت پروژه و  ارسال ان به هزاران فریلنسر وجود ندارد و فریلنسر ها حق انتخابی ندارند.

چگونه تبدیل به یک فریلنسر شویم؟

در بالا نیز به این اشاره کردیم که فریلنسینگ یا ازادکاری از بهترین نوع اشتغال برای کسانی است که میخواهند برای خودشان کارکنند. فرینلسر ها میتوانند همزمان برای چندین نفر کارکنند از مهارت های مختلفشان کسب در امد کنند و زمان کاری منحصر به فردی داشته باشد(فریلنسر میتوانند 8 صبح شروع به کار کند یا میتواند زمان شروع فعالیتش را 3 شب مناسب بداند!) و در هر زمانی که دوست دارند کار کنند.

به نظر عالی است،  به خصوص اگر فردی باشید که دوست ندارد ارتباط زیادی با مردم داشته باشد، پس، از کار کردن در محیط دلخواه خود لذت ببرید و از اینکه ابتکار عمل دست خودتان است، خوشحال باشید که فریلنسری شغل ایده ال شماست.

با ما همراه باشید که تا با ویژگی های مورد نیاز برای تبدیل به یک فریلنسر اشنا شوید.

چگونه امادگی لازم برای ورود به دنیای فریلنسری و ازادکاری را کسب کنیم؟

یک کاغذ a4 روبرویتان قرار دهید و مهارت هایی را که میتوانید انجام دهید را یاد داشت کنید. مهارت های شما  میتواند , عکاسی , طراحی وب ,  گرافیک , نویسندگی , ترجمه , و… باشد. نقات قوت خودرا مشخص کنید و کاری را که از همه بیشتر در ان تخصص دارید و از ان لذت میبرید را مشخص کنید. این لیست ارزشمندی را که ساخته اید را حفظ کنید.

در این لیست نباید فقط علاقه های خودرا بنویسید. باید مهارت هایی را وارد این لیست بکنید که واقعا از پس انجام دادن انها بر می ایید. 

فهرست پروژه های موجود را بررسی و بازاریابی کنید. شما باید دنبال مهارتی باشید که بازار بیشتر از مهارت های دیگر به ان نیاز دارد. اگر دوست دارید وارد دنیای فریلنسری شوید باید دنبال مهارتی باشید که مردم حاضرند پول بیشتری بابت ان بپردازند . حتما راجب این مهارت ها  تحقیق کنید.

ابزار های مورد نیاز خودرا بررسی کنید. و پیش از شروع کار انهارا اماده کنید . اگر میخواهید عکاسی کنید دوربین مناسب باید داشته باشید و یا اگر میخواهید کار گرافیک انجام دهید باید یک سیستم قدر داشته باشید که برای رندرینگ مناسب باشد.

اگر در تخصصی مهارت کافی ندارید سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری در خود یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری است که هیچ ضرری ندارد! پس برای کسب مهارت بیشتر و کسب در امد بیشتر روی خود سرمایه گذاری کنید  و اموزش های مختلف را بررسی کنید.

کسب در امد در دنیای فریلنسینگ

برنامه منحصر به فرد برای خودتان ایجاد کنید. یک نرخ منطقی  برای هر ساعت از کاری که انجام میدهید در نظر بگیرید. و البته از قیمت رقبا خبر داشته باشید تا بتوانید رقابت کنید . تجربیات بیشتر میتواند نرخ کار شمارا بیشتر کند. 

ابتدا باید مدت زمانی که اتمام یک پروژه میبرد را مشخص کنید . برای کسی که تازه کار فریلنسینگ را شروع کرده است بهتر است که راه حلی برای پیش بردن سریعتر کارها پیدا کند. اکثر فعالیت های مهم ما در همان دوساعت اول روز به پایان میرسند (البته اگر مداوم کار کنید و تمرکز روی یک فعالیت باشد ) مثلا در دوساعت اول روز میتوانید ایمیل مشتریان را پاسخ دهید در این مدت کسی نباید  با شما صحبت کنید و شما نباید در این مدت کاری به جز پاسخ دادن به ایمیل مشتریان انجام دهید و تمرکز شما باید کاملا روی یک فعالیت باشد. در مورد پروژه هایی که میخواهید از طریق فریلنسینگ انجام دهید باید با همین روال کار هارا انجام دهید تا سریعتر انهارا به پایان برسانید. با سروقت انجام دادن کار ها روحیه بیشتری برای پروژه های بعدی دارید و انگیزه بیشتری کسب میکنید.

یک راهنما داشته باشید. بهترین راه برای یادگیری یک مهارت جدید داشتن یک راهنما است که در ان زمینه متخصص میباشد. راه های زیادی برای پیدا کردن یک راهنما وجود دارد. میتوانید از اشنایان , همکاران , انجمن ها و … کمک بگیرید. 

رویداد های حوزه کاری تان را به صورت انلاین دنبال کنید و همیشه بروز باشید. جدا از علاقه داشتن به کاری که انجام میدهید باید دیده شوید.

راهنمای خوب  شما کمک خواهد کرد که نقاط قوت خود را بشناسید. یک راهنما شمارا در پیدا کردن ایده های خلاقانه کمک میکند و شاید هم شما را به برخی از مخاطبینش معرفی کند تا کارتان را با قدرت شروع کنید. جدا از این باید خودتان را به راهنمایی که دارید ثابت کنید و به اون نشان دهید که چقدر به کارتان علاقه دارید و سرسختانه در حال تلاش هستید. نکاتی که راهنما به شما گوشزد میکند را جدی بگیرید و قدر دان زحماتش باشید.

چگونه در حوزه کاری مان معروف شویم؟

نام تجاری , رزومه ای که ساختید و مقدار اعتباری که کسب کردید به تنهایی باعث جذب کارفرما نمیشود. کانال تلگرام , پیج اینستاگرام , وبسایت شخصی , کارت ویزیت و… هر انچه باعث میشود تا مشتریان و کارفرمایان با شما ارتباط برقرار کند یک ابزار برای دیده شما است.

قدر فرصت هایی را که به دست می اورید را بدانید. اوایل شروع فریلنسینگ ممکن است هیچ نمونه کاری برای نشان دادن میزان مهارتی که دارید به مشتری یا کارفرما ندارید. اگر فرصتی به دست اوردید با قیمت کمی انرا انجام دهید تا شانسی برای دریافت پروژه داشته باشید. شاید در  اوایل کار شانس کمی در دریافت پروژه نسبت به رقیبانتان که چندین سال سابقه کار دارند داشته باشید اما یادتان باشد که هر فریلنسری در اوایل کار با این مشکل مواجه شده است و برای شروع از هر فرصتی برای دیده شدن و کسب تجربه استفاده کرده اند.

مهارت هایتان را در شبکه های اجتماعی  مانند لینک دین , پینتسرست , اینستاگرام , گروه و کانال های تلگرام منتشر کنید. یک وبسایت شخصی داشته باشید و رزومه خودتان را در ان قرار دهید. هر چه دسترسی به شما راحت تر باشد بهتر میتوانید دیده شوید و پروژه دریافت بکنید. وقتی کارفرمایی از شما رزومه میخواهد میتوانید ایدی شبکه های اجتماعی خود را بفرستید تا سابقه شمارا نیز چک بکند.

موارد گفته شده را حتما انجام دهید تا فرصت های شغلی زیادی دریافت کنید. در اوایل کار ممکن است درامد بالا نداشته باشید ولی تجربه ای که به دست می اورید و اعتباری که کسب میکنید ارزش بالایی دارد.

برای دریافت پروژه مبارزه کنید.فریلسنری پولدار میشود که بتواند رقابت کند و خودرا برای دریافت پروژه به اب و اتش بزند! داشتن رزومه و وبسایت شخصی و فعالیت در شبکه های اجتماعی برای کسب فرصت شغلی کافی نیست. برای دریافت هر چه بیشتر پروژه پیشنهاد دهید. اگر قبول نکردند باز هم پیشنهاد دهید. هر چه بیشتر اعلام امادگی بکنید احتمال دریافت پروژه بیشتر است. 

چگونه در حوزه فعالیت مان پیشرفت کنیم؟

سعی کنید پروژه هایی را دریافت کنید که مطمئن هستید از پس ان بر می آیید. وقتی اولین پروژه را دریافت کردید سعی کنید کارفرما را از همکاری با شما پشیمان نکنید. تمام تلاش خودرا به کار بگیرید تا بتوانید رضایت کارفرما را به دست آورید. خلاقیت به خرج بدهید و با کارفرما خوش اخلاق باشید و به تمام جزئیات که در اختیار شما قرار میدهد را دریافت کنید. و در نهایت تجربه کسب میکنید و یک نمونه کار قوی میسازید تا در پروژه هایی بعدی شانس بیشتری برای انتخاب و دریافت دستمزد بالاتر داشته باشید.

پیشرفت در فریلنسری

مهارت های خودرا به مشتری شرح دهید و به آنها سرویس های خودرا معرفی کنید. مزایا و معایب هر یک از پلن های خودرا کامل به مشتری یا کارفرما توضیح دهید.رزومه خودرا در سایت های شغل یابی مانند جابینجا و ایران استخدام و سایت های مشابه قرار دهید و مدام به سایت هایی که فرصت شغلی ایجاد کرده اند پیشنهاد دهید.

در وبسایت های فریلنسینگ مانند پونیشا و انجام می دم ثبت نام کنید و مهارت های خودرا مشخص کنید تا پروژه هایی را که کارفرمایان منتشر میکنند را ببینید. این وبسایت ها روزانه هزاران پروژه را برای فریلنسر ها ارسال میکنند. اگر به زبان های خارجی تسلط دارید میتوانید از سایت های خارجی مثل freelancer.com هم استفاده کنید! از این وبسایت میتوانید در آمد دلاری داشته باشید و نسبت به فریلنسر هایی که فقط به ایران محدود هستند , یک قدم جلوتر باشید!

مشکل دریافت پروژه یکی از رایج ترین مشکلات است. فریلنسر هایی که تجربه بالایی دارند به پروژه هایی کوچک اهمیتی نمیدهند و شما از این فرصت میتوانید نهایت استفاده را ببرید. ارزش این پروژه های کوچک را بدانید چرا که این پروژه ها با اینکه درامد کمتری دارند ولی تجربه شمارا افزایش میدهند. دائم با کارفرماها در ارتباط باشید و راجب علاقه هایتان و مهارت هایتان با انها صحبت کنید.

بیکار ننشینید! این تفکر که در فریلنسینگ همیشه پروژه است یک تفکر اشتباه است. ممکن است که بعد از مدتی از فریلنسینگ نا امید شوید ولی یه جلمه معروف است که میگوید یک ستاره در محدودیت ها ستاره میشود. پس دلسرد نشوید و تلاش کنید. مواقعی که پروژه ای دریافت نکرده اید از این فرصت میتوانید مهارت هایتان را بهبود ببخشید و روی وبسایت شخصی و شبکه های اجتماعی که مخصوص کسب و کارتان ساختید کار کنید. 

رویداد ها و گرد همایی ها همیشه جواب میدهند و یک فرصت برای دیده شدن میباشد. از این فرصت برای اشنا شدن و همکاری استفاده کنید.

فریلنسینگ یک مزیت بسیار محبوب دارد و ان هم کار کردن در خانه و دور از محل کار و دور از پرستیژ کاری است! ولی ممکن است در خانه حال و هوای کارکردن را از دست بدهید ! خلاصه وقت تلف نکنید و برای کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید.

محتوا را خودتان تولید کنید و به کس دیگری واگذار نکنید . منظور از محتوا , معرفی پلن ها و کسب و کارتان است زیرا هیچ کس بهتر از خودتان نمیداند چه مهارت هایی دارید . عملکرد مناسب داشته باشید. ما نمیتوانیم شمارا در این زمینه راهنمایی کنیم چون عملکرد هرکس منحصر به فرد است. ممکن است شما نیاز داشته باشید تا هر 90 دقیقه یکبار به موسیقی گوش کنید یا ترجیح میدهید یکباره چندین ساعت پشت میز بنشینید. ولی مطالعات و تحقیقات نشان میدهد زمانی شما میتوانید از مرز های عملکرد عبور کنید که در بازه های 70 یا 90 دقیقه ای استراحت کنید تا دوباره انرژی های شما ریکاوری شود.

مدیریت زمان یکی از معضل های فریلنسینگ است. زمان کافی را برای بررسی پروژه , جزئیات پروژه و انجام تغییراتی که باعث رضایت بیشتر کارفرما میشود را کنار بگذارید. وقتی خودتان اقای خودتان باشید ممکن است نتوانید زمان را مدیریت کنید و پروژه را سر وقت انجام نداده باشید. پس باید یک برنامه مشخص ایجاد کنید و در هر شرایط به ان پایبند باشید و بهانه نیاورید. مدیریت زمان باعث پیشرفت شما میشود و پروژه های با کیفیت را به پایان میرسانید.

انتقاد ها روند پیشرفت شمارا مشخص میکنند. سلایق کارفرماها باهم از زمین تا اسمان فرق میکند و باید طبق سلایق انها کار را پیش ببرید. وقتی انتقادی میشونید خوشحال شوید چون بعد اصلاحات رضایت کارفرما موجب میشود  و از اختلاف نظر و بحث با کارفرما بپرهیزید.

نام شما برند شما است. هرگز ان را خراب نکنید و یک تصور بد از ان در ذهن کارفرمایان به جا نگذارید! شما رئیس خودتان هستید و نام شما نام کسب و کار شما است. پس از ان به خوبی محافظت کنید.

وقتی دیده نشوید پروژه های خوب را دریافت نمیکنید و اگر نمونه کاری با پروژه های خوب نداشته باشید دیده نمیشوید! ولی اگر با پروژه های کوچک شروع کنید و کارفرما را راضی نگهدارید حتی نمیتوانید تصور ان را بکنید که بسیاری از پروژه هارا به دلیل نداشتن وقت کافی برای انجام همه انها رد میکنید!  اگر کارفرما راضی باشد صد ها پروژه به شما پیشنهاد میشود.

بررسی مزایا و معایب فریلسنینگ از دیدگاه فریلنسر ها!

به قسمت جذاب مقاله رسیدیم 🙂

با ماهمراه باشید تا چند مزایا و معایب فریلنسر را مورد بررسی قرار دهیم. این موارد باعث میشود تا در مورد شخصیت کاری تان تصمیم بهتری بگیرید و بهتر بتوانید مدیریت مالی داشته باشید و وضعیت اقتصادیتان را بهبود ببخشید.

اگر قصد دارید شرایط کاریتان را به سمت آزاد کاری یا فریلنسینگ شناور کنید بهتر است معایب و مزایای ان را در نظر بگیرید چرا که این یک تصمیم مهم در زندگی شما است و تاثیرات زیادی را به همراه دارد. این تصمیم را جدی بگیرید و مزایا و معایب را مورد بررسی قرار دهید و به ان فکر کنید.

فریلنسری تاثیرات مثبتی در زندگی دارد به شرط اینکه بتوانید خوب کسب و کارتان را مدیریت کنید و این را در نظر بگیرید که شروع کار همیشه سخت  است و موفقیت آنی نیست و مدتی باید تداوم داشته باشید و روی بهبود و کیفیت پروژه هایتان تلاش کنید.بسیاری فریلنسری را به عنوان شغل دوم به رسمیت میشناسند اما باز هم نمیتوان تاثیرات این تصمیم را در نظر نگرفت.

ورود به نیای فریلنسری یعنی آزادی و بدون تعهد داشتن به مجموعه یا شرکت خاصی! و این مورد هم در شما و هم در شرکت صدق میکند. یعنی هیچ شرکتی نیز به شما تعهد ندارد! آزاد کاری سختی هایی دارد و ان هم امنیت شغلی و امنیت مالی است.

در زندگی کارمندی شما مطمئن هستید که ماه آینده حقوق خودرا در هر شرایطی دریافت خواهید کرد و منتظر پاداش ها و بیمه و بقیه موراد هستید.  ولی این مورد در زندگی فریلنسینگ صدق نمیکند! نه بیمه ای و نه پاداشی ونه هیچ چیز دیگری.! هیچوقت بازنشسته نخواهید شد و هیچ پشتوانه مالی ندارید. 

در دنیای فریلنسری مدرک تحصیلی هیچ معنی ندارد و برخلاف دنیای کارمندی کسی به مدرک تحصیلی شما اهمیتی نمیدهد. تنها چیزی که اهمیت دارد پایان رساندن پروژه با کیفیتی که باعث رضایت کارفرما شود. در دنیای فریلنسری خودتان هستید و خودتان و باید تنهایی همه کار ها مانند پاسخ به مشتریان , جستجوی مشتری و پروژه ها و.. خودتان انجام دهید.

مزایا و معایب فریلنسینگ را در نظر بگیرید و تصمیم نهایی را خودتان بگیرید و به نظرات افرادی که حتی یک ماه دنیای فریلنسینگ را تجربه نکرده اند اهمیت ندهید! دنیای فریلنسینگ جوانب منفی و مثبت زیادی دارد که به انها میپردازیم.

مزایای فریلنسر شدن

حق انتخاب در انتخاب کارفرما

در دنیای فریلسنینگ ممکن است پروژه هایی به شما پیشنهاد  شود که به راحتی بتوانید ان را به پایان برسانید. ولی اگر پروژه ای باشد که خیلی شمارا به چالش بکشد و ارزش وقت گزاشتن نداشته باشد به راحتی میتوانید ان پروژه را کنار بزنید زیرا این پروژه برای شما مناسب نیست. فریلنسر ها بعد از مدتی همکاری تعرفه های خود را افزایش میدهند و اگر کارفرما خودرا با شرایط فریلنسر وفق ندهد دیگر فریلنسر مایل به همکاری نیست و به قول معروف فریلنسر اقای خودش است.

انعطاف پذیری

یکی از خفن ترین مزایای فریلنسینگ داشتن انعطاف پذیری در زمان انجام کار و محل کار است. در دنیای فریلنسینگ کسی شمارا مجبور نمیکند تا زود از خواب بیدار شوید و یا اگر دیر به محل کار برسید جریمه شوید! مدیریت زمان دست شماست و انتخاب محل کار هم همینطور. میتوانید ساعت شش صبح به محل کارتان بروید و یا میتوانید نیمه شب را برای اغاز فعالیت مناسب بدانید.

البته انعطاف پذیری به این معنی نیست که پروژه هایی را دریافت کرده اید را در زمان مشخص شده که با کارفرما به توافق رسیده اید تحویل ندهید! بلکه مدیریت زمان دست شماست و خودتان باید طوری برنامه ریزی کنید که کار را به موقع تحویل دهید.

علاوه بر زمان میتوانید بهترین مکان را برای انجام فعالیت هایتان در نظر بگیرید . کنار خوانواده , کنار دوستان , پارک , رستوران , کافه های شبانه , کتابخانه و … مکان هایی هستند که میتوانید در انجا به انجام امور بپردازید! حتی میتوانید در مسافرت هم پروژه دریافت کنید.  ولی مکان ایده ال مکانی است که کمترین مزاحمت را داشته باشد و همچنین بیشترین راحتی را داشته باشد.

خودتان اقای خودتان هستید!

خودتان اقای خودتان هستید و مدیر تمام بخش های کسب و کارتان خودتان هستید.
 در دنیای فریلنسینگ تعهدی به زمان و مکان ندارید و همینطور مدیریت تمام بخش های امور بر عهده خود شماست.Image result for freelancer نیازی به همکار و رئیس ندارید و تمام احترام هایی که توسط شما برای رئیستان ایجاد میشد به سمت شما باز میگردد. تمام سود دستمزد برای شماست و به همین دلیل پیشرفت زیادی در کسب و کار خواهید داشت. و بهتر میتوانید در زندگیتان تصمیم بگیرید. دیگر نیازی به خواهش کردن از رئیستان برای دریافت مرخصی ندارید و دستتان در رفتن به مسافرت کاملا باز است 🙂

 فرایند کاغذ بازی به پایان میرسد

دیگر خبری از کاغذ هایی که برای ارزیابی کارمندان , نامه های کتبی به مدیران , تعیین تکلیف برای زیر دستان , گزارش نامه ها  و… مصرف میشد نیست.! در دنیای کارمندی برای یک فرایند کوچک یا برای یک تذکر باید کاغذ بازی میکردید  ولی در دنیای فریلنسینگ با کاغذ بازی خداحافظی کنید .

سرنوشتتان را خودتان مشخص میکنید

فکر نکنم مزایای بهتر از این هم وجود داشته باشد. در دنیای کارمندی شما حقوق ثابت دریافت میکنید و اگر وضعیت بازار هم خوب باشد شما نیستید که بیشتر سود میکنید بلکه بالا دستی ها هستند که سود بیشتری را دریافت میکنند.  در دنیای فریلنسینگ مقدار کار و پروژه هایی که دریافت میکنید دست خودتان است و خودتان در مورد میزان در امدی که میخواهید از راه فریلنسینگ کسب کنید تصمیم میگیرید و سرنوشت خودتان را میسازید.

بیشتر کسب در امد میکنید

در امدی که از راه فریلنسینگ کسب میکنید از در امدی که در زندگی کارمندی داشتید به مراتب بیشتر است.  این موضوع نیز برای کارفرمایان نیز بسیار مناسب است زیرا انها مبالغ دیگری مانند بیمه , مالیات , و… نمیپردازند و خیال انها از این بابت راحت است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم اگر وضعیت بازار بهتر شود شما بیشتر کسب در امد میکنید و این یک خبر خوب است. 

کنترل کامل روی پیشرفت کار دارید

میتوانید  در پروژه های حرفه ای و چالش بر انگیز تجربه کسب کنید.  شاید  دوست داشته باشید که کار را سریعا تمام کنید یا اینکه بخواهید همزمان با فعالیت های دیگرتان ادامه دهید تا به بقیه امور زندگی برسید. کاملا روی پیشرفت کار کنتر ل دارید.

مزایای فریلنسینگ به اینها محدود نمیشوند و هزاران مزایای دیگری وجود دارد که وقتی پا به دنیای فریلنسینگ گزاشتید به مرور با انها برخورد میکنید. اما فریلنسینگ معایبی نیز دارد که پیشنهاد میکنیم  کامل انهارا مورد بررسی قرار دهید .

مشکلات و معظلات فریلنسر شدن

با مزایای کارمندی خداحافظی کنید!

در دنیای کارمندی هراسی از در امد ندارید. چون در هر شرایط کارفرما موظف است که حقوق شمارا بپردازد. ولی اگر در دنیای فریلنسینگ موفق به دریافت پروژه ای نشوید کسب در امدی هم نخواهید داشت!
نه بیمه ای دارید , نه بازنشست میشوید , از حقوق تعطیلات مانند ( کمک هزینه سفر ) خبری نیست و…  هیچ شرکتی وجود ندارد که ازادکاران را بیمه کند. ممکن است حادثه ای رخ دهد که شما از کار بیکار شوید. پس در زمان فریلنسینگ به سرمایه گذاری هم فکر کنید و ان را فراموش نکنید. تا اخر عمرتان نمیتوانید کار کنید! 

درامد ثابت ندارید 

اگر مسئله را ساده تر کنیم باید بگوییم کهاگر کارفرمایی نباشد، کسب در امدی هم ندارید!..  در امد سالیانه مشخصی ندارید  و همین ممکن است باعث شود افراد وارد دنیای فریلنسینگ نشوند.. پس شما باید یک مهارت مناسب که کسب و کار پر پول و با پروژه های بالا برای شما میسازد را برای فریلنسینگ انتخاب کنید.

نبود دفتر رسمی

کارفرمایان عادت کرده اند که پروژه هایشان را در دفتر رسمی و در محل کارشان ثبت کنند ولی اکثر فریلنسر ها علاقه ای به این کار نشان نمیدهند و محل کار خودشان را ترجیح میدهند. پس شاید در محل کارتان با مشکلاتی روبرو شوید.

باید سخت کوش باشید تا رقبارا کنار بزنید

پیشرفت شما به عنوان یک کسب و کار، نیاز به زمان دارد و باید در کنار زمانی که صرف میشود پشتکار بسیار قوی داشت. شما باید به فکر توسعه فردی , بهبود روابط اجتماعی , توسعه مهارت هایتان ,… باشید و از همه مهم تر باید همه این هارا همزمان باهم پیش ببرید!

۵. باید اطلاعات بیشتری راجب کسب و کارتان داشته باشید
شما باید  در امور کسب و کارتان متخصص باشید. حسابداری، فروش، مخارج و هزینه‌ها، امور مالیاتی و … .اگر سابقه  ای در انجام این امور دارید بسیار فرد خوش شانسی هستید. با این حال اگر سابقه‌ای در این زمینه‌ها ندارید، مجبور هستید که مراقب همه چی باشید. یک حسابدار همه چیز را حل میکند اگر از پس هزینه های یک حسابدار بر می آیید. 

امنیت شغلی ندارید

حتی اگر شما مشتریان و پروژه‌های فروانی داشته باشید مدام نگران اینده هستید.

بخش مهم این هست که، شما باید بتوانید با این  ها مقابله کنید، چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ مالی! برای اینکه بتوانید برای خودتان کار کنید، تمرکزتان را روی پروژه‌های بعدی جمع کنید. تمرکزتان را روی پروژه های بعدی بگذارید.

مدل کار فریلنسریی در امد ثابت ندارد بنابراین، نیاز به تصمیم‌گیری درست مالی دارید.

رقابت , رقابت , رقابت

با داشتن تنها یک تخصص نخواهید توانست قرارداده های بیشتری با کارفرمایان و مشتریان بگیرید، پس تا میتوانید در حوزه کاریتان تخصص هایتان را افزایش دهید. مثلا اگر طراح سایت هستید در کنار ان طراحی گرافیک هم یادبگیرید تا سایت های زیبا طراحی کنید و کارفرما برای طراحی گرافیک سایت نیاز نداشته باشد با یک فریلنسر دیگری قرار داد ببندد. (کارفرما ها علاقه ای برای قرار داد با چند فریلنسر برای یک پروژه ندارند.تجربه هم در این زمینه میتواند در حوزه کاریتان شمارا معروف کند.

خب معایب و مزایای فریلنسینگ را برای شما ارائه کردیم. البته محدود نیستند و ممکن است با معایب و مزایای دیگری در هنگامی که وارد دنیای فریلنسینگ میشوید اشنا شوید. مزایا و معایب را مورد بررسی قرار دهید و تصمیم بگیرید که زندگی فریلنسری برای شما مناسب است یا خیر.

فضای مجاری و اینترنت چه نقشی در دنیای فریلنسینگ دارند؟

موقعیت های شغلی که اینترنت و فضای مجازی برای فریلنسر ها به وجود می اورد بی نهایت است. در کل کارفرمایان برای یافتن یک فریلنسر از اینترنت استفاده میکنند .با اینترنت مشتری و کارفرما را از راه دور ( دور کاری ) میتوانید در دسترس داشته باشید و موقعیت مکانی در فریلنسری بی معنی میشود.موقعیت مکانی در دنیای فریلنسری

به همین دلیل اکثر خدماتی که فریلنسر ها ارائه میدهند از راه دور است و به صورت دورکاری فعالیت هارا انجام میدهند.سایت های برای فریلنسر ها ساخته شده است که کارفرمایان بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی فریلنسر پروژه خودرا ثبت میکنند و فریلنسر ها با توجه به مهارت های خود پیشنهادات خود را به کارفرما ارسال میکنند.

استخدام فریلنسر در حوزه‌های نویسندگی، ، مترجمی، نرم افزار , طراحی وب‌سایت، تبلیغات، عکاسی , اپلیکشن های موبایل و.. بیشتر در پروژه های کارفرمایان به چشم میخورد. برای فریلنسرهای که در حوزه اخبار و خبرنگاری در حال فعالیت هستند , انتشار خبر در وبلاگ‌ها کار ساده‌ای است که می‌تواند از ان به عنوان شغل دوم و به صورت فریلنسری کسب در امد خودرا اغاز بکنند.

ختم کلام

فریلنسینگ مانند هر موضوع دیگری در دنیا جنبه های مثبت و منفی دارد و فریلنسینگ با تمام مزایایی که دارد پذیرفتن کنترل زمان , ترس از شکست , نبود پروژه , رقابت , حوادث و… یک ریسک است. اما با این حال ازادی به دست می اورید و کنترل پیشرفتتان دست خودتان است. فریلنسینگ یک فرصت است که خودتان را توسعه بدهید و از دنیای بدون پیشرفت کارمندی خلاص شوید زیرا در دنیای فریلنسینگ مدام باید با رقبا در حال رقابت باشید و لازمه رقابت این است که مهارت هایتان را توسعه دهید و روابط اجتماعی تان را بهبود ببخشید. باید مزایا و معایب فریلنیسینگ را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که ایا فریلنسری مدل در امدی ایده الی هست که شما به دنبال ان بودید یا خیر. سپس تصمیم نهایی خودرا بگیرید. اگر روحیه فریلنسینگ ( رقابت , چالش , کنترل زمان , نبود بازنشستگی و… ) ندارید هرگز وارد این دنیای کسب در امد با مدل فریلنسینگ نشوید. ولی اگر ازادی را دوست دارید و علاقه دارید کنترل پیشرفتتان دست خودتان باشد و در محل کار دلخواهتان کار کنید و هر وقت خواستید به سفر بروید  فریلنسینگ برای افرادی با روحیات شما ساخته شده است.

البته این هم در نظر بگیرید که مدل های در امدی بدون دردسر نیستند و اگر کسی به دنبال مدل کسب در امدی میگردد که سختی و چالش نداشته باشد سخت در اشتباه است و هرگز به ان نخواهید رسید. 

اگر مطلبی را میخواهید در به این مقاله اضافه کنیم و یا تجربیات خودرا میخواهید در این مقاله مشاهده کنید در قسمت کامنت ها با ما ارتباط برقرار کنید. منتظر نظرات گرمتان هستیم. موفق باشید

 

 

 

Sample plugin to test LicenseBox is active, Thank you for purchasing.

توصیه میکنیم این مطالب را هم حتما بخوانیدتا کنون دیدگاهی ارسال نشده است،

1 دقیقه وقت دارید؟

با باشگاه وردپرس آشنا شوید
دیدن این ویدئو فقط یک دقیقه زمان شما را می گیرد

لطفا نام و ایمیل خود را وارد کنید

تا این آموزش ارزشمند همین الان برایتان ایمیل شود
فیلم آموزشی را همین الان برایم ایمیل کن
close-link

لطفا نام و ایمیل خود را وارد کنید

تا این آموزش ارزشمند همین الان برایتان ایمیل شود
فیلم آموزشی را همین الان برایم ایمیل کن
close-link

برای دانلود ماهنامه لطفا فرم زیر را تکمیل کنید
 
دانلود ماهنامه باشگاه وردپرس
close-link