قطعه بندی برای صفحه های رتینا | آموزش وردپرس|آموزش طراحی سایت|آموزش ووکامرس » قطعه بندی برای صفحه های رتینا

قطعه بندی برای صفحه های رتینا

نرم‌افزار فتوشاپ همواره در حال پیشرفت بوده است. هر نسخه جدیدی که از این نرم‌افزار بیرون می آید، دارای یک سری قابلیت‌های جدید است و ابزارهای قبلی نیز در آن بهینه‌سازی شده‌اند. با این وجود، هنوز در یک زمینه پیشرفت کافی در این برنامه صورت نگرفته است؛ نحوه ی قطعه‌بندی طرح ها در فتوشاپ، هنوز نسبت به دوره‌ای که صفحات وب بر اساس جدول بوده‌اند، تغییری نکرده است.

کاهش وابستگی به رزولوشن، به معنای آن است که ما هر روز کمتر و کمتر به گرافیک‌های bitmap برای وب‌سایت‌هایمان نیاز خواهیم داشت. فونت‌های تحت وب، CSS3 و گرافیک‌های وکتور مقیاس‌پذیر، نمونه‌هایی قابل‌توجه از این تکنیک مدرن هستند؛ تکنیکی که ما را از نگرانی‌های مربوط به پیکسل‌ها، دور نگه می‌دارد. با این حال، هنوز هم گاهی نیاز داریم که فایل‌های PSD خود را قطعه‌بندی کنیم و از تصاویر حاصل استفاده کنیم. ولی زمان آن رسیده که به صورت حرفه‌ای‌تر با این قضیه برخورد کنیم.

افزونه Cut&Slice Me ، یک افزونه CS6 است که توسط «دنیل پروهو» توسعه داده شده است. هدف این افزونه، سرعت بخشیدن به روند قطعه‌بندی مدرن است و امکانات بسیار قدرتمندی را به این منظور ارائه می‌دهد. Cut&Slice Me یک افزونه رایگان و کارآ است و استفاده از آن نیز راحت است.

از جمله امکاناتی که این افزونه ایجاد می‌کند، امکان درنظر گرفتن مجموعه‌ای از لایه‌ها به عنوان یک موضوع منفرد است. سپس پیکسل‌های اضافی جدا شده و مجموعه لایه‌ها به عنوان یک فایل تصویری ایجاد می‌شود. همچنین هنگام طراحی دکمه‌ها، وقتی لایه‌ها مطابق فرمت موردنیاز افزونه، نامگذاری شدند، این افزونه می‌تواند به صورت خودکار، قطعه‌های مناسب را برای حالات مختلف دکمه، آماده کند. اگر با این مقدمه برای آشنایی بیشتر با این افزونه علاقه‌مند شده‌اید، شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

آغاز به کار

اول از همه، باید فتوشاپ CS6 را اجرا کنید. پس از آن باید افزونه Cut&Slice Me را نصب داشته باشید. به این منظور می‌توانید به صفحه خانگی این افزونه مراجعه کرده و آخرین نسخه آن را دریافت کنید. فایل مثال را نیز دریافت کنید؛ چون می‌خواهیم در توضیح نحوه عملکرد افزونه، از آن استفاده کنیم.

cut-n-slice-page

 

وقتی دانلود انجام شد، روی فایل CutAndSliceMe.zxp دو بار کلیک کنید تا افزونه نصب شود. وقتی برنامه مدیریت ملحقات ادوبی (Adobe Extension Manager) نمایش داده شد، از دستورالعمل‌ها پیروی کنید و کار را ادامه دهید.

فتوشاپ را باز کنید و افزونه را از مسیر زیر انتخاب کنید:

Window > Extensions > Cut and Slice me

اکنون باید بتوانید ‍پنل افزونه “Cut&Slice me” را ببینید.

cut-n-slice-open_plugin

بعد از آن، فایل CutAndSliceMe_sample.zip را از حالت فشرده خارج کنید و فایل مثال را باز کنید. در این حالت می‌بایست چیزی شبیه تصویر زیر ببینید:

cut-n-slice-open_sample_file

این یک طراحی برای نسخه موبایل است که لایه‌های مختلف آن بنا به نیازهای افزونه، نامگذاری شده‌اند. در ادامه نحوه عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد؛ ولی قبل از آن، برخی موارد هستند که باید آنها را مدّنظر داشته باشید:

 • اول از همه باید به بخش “General” از پنل “Preferences” بروید و گزینه ی “Snap Vector Tools and Transforms to Pixel Grid” را فعال کنید. در ادامه، دلیل این کار را خواهیم دید.
 • ثانیاً باید از همان اول درنظر داشته اشید که طراحی شما برای یک رزولوشن بسیار بالاست؛ یعنی کیفیتی در حد retina برای دستگاه‌های اپل و xhdpi برای اندرویدی‌ها. این موضوع به این خاطر است که افزونه ابعاد طراحی شما را برای یک رزولوشن کامل درنظر می‌گیرد و در هنگام گرفتن خروجی در ابعاد مختلف، مقیاس آنها را پایین می‌آورد.
 • همچنین، زمانی که افزونه Cut&Slice me برای آی‌فون و اندروید خروجی می‌سازد، تمام کاراکترهای پشتیبانی نشده در نام فایل، از آن حذف می‌شوند.

کار با افزونه

دکمه‌ای را که آیکون آن «آی‌فون» است انتخاب کنید و سپس روی گزینه “Cut All assets” کلیک کنید. وقتی قطعه‌بندی انجام شد، به دایرکتوری فایل مثال بروید و فولدر “CutAndSlice_sample_iPhone_assets” را باز کنید. این فایل به صورت خودکار توسط افزونه ایجاد شده است.

در اینجا، هر قطعه را در دو اندازه مختلف می‌بینید؛ یکی برای کیفیت بالا که در فایل PSD استفاده شده بود و دیگری، یک نسخه با ابعاد کوچکتر نسبت به نسخه اصلی.

cut-n-slice-exported_iphone_assets

اکنون بیایید تمرین را تکرار کنیم؛ ولی این بار برای اندروید خروجی می‌گیریم. به این منظور، حالت پلاگین را با کلیک کردن بر آیکون اندروید تغییر می‌دهیم و سپس روی “Cut All assets” کلیک می کنیم. این بار، فولدری با نام “CutAndSlice_sample_Android_assets” ایجاد می‌شود که در آن چهار زیرمجموعه برای هر سایز قطعه وجود خواهد داشت. اندازه اصلی طراحی‌مان در فولدر “xhdpi” در دسترس خواهد بود و دیگر قطعات، مقیاس کوچکتری از این اندازه خواهند بود.

cut-n-slice-exported_android_assets

نحوه عملکرد افزونه

تا اینجا جند نمونه از کارهای افزونه را دیدیم. اکنون نوبت آن است که از نحوه عملکرد آن، اطلاع حاصل کنیم.

مهمترین نکته در نامگذاری و گروه‌بندی، سازماندهی لایه‌ها است. المان‌های خود را در دسته‌بندی کنید تا به صورت یک آبجکت درآیند. سپس به انتهای اسامی تمام گروه‌هایی که میخواهید از آنها خروجی ایجاد کنید، علامت @ اضافه کنید و در نهایت، روی گزینه “Cut All assets” کلیک کنید. در نتیجه، محتوای هر دسته، به صورت فایل با پسوند PNG ذخیره می‌شود که در آن تمام پیکسل‌های خالی، جدا شده‌اند.

نکته: به منظور کارآیی بهتر، افزونه Cut&Slice me تنها نام دسته‌ها را بررسی می‌کند. بنابراین، برای گرفتن خروجی، باید لایه‌هایتان را در یک گروه قرار دهید.

گاهی ممکن است که نیاز نداشته باشید از همه‌ی قطعات طرح، خروجی ایجاد کنید. شاید بخواهید تنها یک قطعه خاص در داخل یک گروه را استفاده کنید. در این حالت، می‌توانید روی گزینه “Cut Subgroups” کلیک کنید و افزونه تمام لایه‌های داخل گروه انتخاب شده را که نام آنها با @ همراه است، برای خروجی استفاده می‌کند.

اگر بخواهید تنها از یک گروه و یا یک لایه، خروجی تولید کنید، آن را انتخاب کرده و روی گزینه “Cut Selected” کلیک کنید.

قطعه‌بندی برای حالت‌های مختلف

وقتی بخواهیم دکمه‌ها را طراحی کنیم، معمولاً چند حالت باید برای آنها درنظر بگیریم. برای اینکه از طراحی‌های خود خروجی‌های مناسبی داشته باشید، می‌بایست یک سری گروه برای حالات مختلف دکمه ایجاد کنید، طریقه نامگذاری این گروه‌ها به صورت زیر است:

 

 • normal
 • hover
 • clicked/pressed
 • selected
 • disabled

سپس این گروه‌ها را در داخل یک گروه دیگر قرار دهید، به طوری که در انتهای نام این گروه جدید، پسوند _BTN قرار داشته باشد. پسوند _BTN می‌توانید به همراه هر المان تعریف‌شده دیگر استفاده شود.

cut-n-slice-buttons_examples

تعریف اندازه قطعه

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، افزونه Cut&Slice me ابعاد فایل‌های گرافیکی bitmap را تا جایی که امکان دارد، کوچک می‌کند و پیکسل‌های اضافی و خالی را حذف می‌کند. ولی زمانی که بخواهید طرح‌های یک دکمه در حالت‌های مختلف، ابعاد یکسانی داشته باشند، نیاز به اقدامات دیگری پیدا می‌کنید. در این صورت، می‌توانید از یک لایه مستطیل‌شکل وکتور با نام # در جلوی تمامی لایه های گروه تان استفاده کنید. این لایه، ناحیه‌ای را که می‌خواهید از آن خروجی بگیرید، مشخص می‌کند. در نتیجه، گروه لایه‌های شما با ابعاد شکل وکتور و بدون حضور این لایه، برای خروجی استفاده می‌شوند. این کار برای تمامی گروه‌ها و نه فقط دکمه‌ها، قابل‌انجام است. افزونه از یک لایه وکتور برای انجام این عمل استفاده می‌کند؛ زیرا اگر مطابق مواردی که اشاره شد، گزینه Snap Vector Tools and Transforms to Pixel Grid”” فعال باشد، شکل وکتور شما به صورت کامل و بدون لبه‌های محو، خواهد بود.

برای آزمایش این فرآیند، می‌توانید لایه پایین گروه “login_BTN” را انتخاب کنید. سپس شفافیت (Opacity) را تا ۱۰۰ درصد و وضوح (Fill) را ۴۰ درصد تنظیم کنید. اکنون می‌توانید شکل بالای دکمه را مشاهده کنید. ابعاد به نسبت دلخواه‌تان تنظیم کرده و سپس از طرح، خروجی بگیرید. در نتیجه، باید طرح گرافیکی با ابعاد موردنظرتان داشته باشید.

cut-n-slice-change_button_size

مثالی از دنیای واقعی

تا اینجا، یک درک قالبی از این افزونه پیدا کرده‌ایم. اکنون، زمان آن رسیده تا آن را برای دنیای واقعی نیز مورد آزمایش قرار دهیم. در اینجا، هدف این نیست که طراحی سایت، از ابتدا به شما آموزش داده شود؛ به جای آن، از یک قالب پیش‌ساخته برای نشان‌دادن نحوه نامگذاری و ساماندهی بهینه لایه‌ها استفاده می‌شود.

از یک قالب وب‌سایت رایگان از سایت CSS Author شروع می کنیم. این قالب دارای دو نسخه وب و موبایل است. هر دوی این نسخه‌ها را دریافت می‌کنیم و سپس نسخه وب را باز می‌کنیم.

cut-n-slice-web_template_example

شاید متوجه شده‌ باشید که نامگذاری و ساختار لایه‌ها در این قالب از چیزی که ما نیاز داریم، فاصله زیادی دارد. بنابراین مطابق نیاز افزونه، برخی تغییرات ساختاری و تغییرنام را انجام دهیم. در تصویری که در ادامه آمده، می‌توانید شرایط ساختار لایه‌ها را قبل و بعد از انجام ویرایش‌ها ملاحظه کنید. لایه‌های قرمز سمت چپ را می‌بایست با لایه‌های سبز سمت راستی، جایگزین کنید.cut-n-slice-rearrange_and_rename_layers

در این حالت، میخواهیم که طراحی را برای وب انجام دهیم، بنابراین با کلیک روی دکمه‌ای که آیکون آن شبیه به مانیتور است، وضعیت را تغییر می‌دهیم و سپس روی گزینه “Cut All assets” کلیک می کنیم. تصویری که در ادامه می بینید، نشانگر چیزی است که باید خروجی کار شما باشد. اگر خلاف این را مشاهده می‌کنید، لایه‌ها را برای یافتن اشتباهات احتمالی بررسی کنید و دوباره این کار را انجام دهید.

cut-n-slice-exported_web_assets

تبریک می‌گوییم! همین الان اولین قطعه‌بندی طراحی‌تان را با موفقیت انجام دادید. برای تمرین بیشتر، قالب ویژه موبایل را نیز باز کنید و قطعه‌بندی کنید.

cut-n-slice-mobile_template_example

در این حال می‌بایست برای آیفون و اندروید خروجی بگیرید و باید از درستی روند کار، اطمینان حاصل کنید. اگر چنین شد، شما در حال حاضر آماده‌اید که یک مرحله بالاتر رفته و طرح خودتان را قطعه‌بندی کنید.

اسپریت‌ها

احتمالاً متوجه شده‌اید که وقتی از قطعات طراحی، خروجی ایجاد می‌کنیم، نتیجه تعداد زیادی از فایل‌های PNG می‌شود و همان‌طور که می‌دانیم، قرار دادن تعداد تصاویر زیاد در یک وب سرور، به معنای درخواست‌های بیشتر HTTP و کُند شدن روند نمایش صفحات وب‌سایت است. برای حل این مشکل، لازم است که تمام PNG ها یا قسمتی از آن‌ها را به شکل یک فایل تصویری اسپریت دربیاورید.

خوشبختانه، امروزه این کار، یکی از ساده‌ترین کارهای ممکن است و راه‌های زیادی برای انجام آن وجود دارند. ابزارهای آنلاین زیادی برای کمک در انجام این فرآیند می‌توانند استفاده شوند. چند نمونه تولید کننده اسپریت، از قرار زیرند:

 

 • CSS Sprites
 • SpridePad
 • Stitches

بررسی کنید که کدامیک از آنها برای شما مناسب تر است.

تا به اینجا، بحث به خوبی پیش رفته است؛ ولی یک موضوع دیگر نیز باقی مانده است. با وجود تکنولوژی‌هایی مانند CSS3 و SVG، ما دیگر اصراری به استفاده از تصاویر در طراحی نخواهیم داشت. در حال حاضر می‌توانیم از آیکون‌های SVG و یا دکمه‌های مبتنی بر CSS3 در طراحی‌هایمان استفاده کنیم. مهمترین مزیت استفاده از چنین گرافیک‌هایی این است که بزرگنمایی در آنها تأثیری ندارد و در یک طراحی انعطاف‌پذیر، کارآیی بسیار خوبی دارند. آنها می‌توانند برای عکس، گرافیک‌های پیچیده و المان‌های گرافیکی نیز استفاده شوند، ولی باید درنظر داشت که بحث پشتیبانی کامل مرورگرها هنوز کامل نشده است. بنابراین در هنگام استفاده از این گرافیک‌ها می‌بایست با احتیاط عمل کرد.

 نمایش نظرات “قطعه بندی برای صفحه های رتینا”

 1. زهیر خنیاگر گفت:

  خیلی عالیه … طراحی جدید وبسایت هم عالی شده …
  منتظر پیکج وردپرس هستم … با تشکر

Add Comment Registerپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود اعضای سایت

ماهنامه باشگاه وردپرس

دانلود رایگان

ما را دنبال کنید

نمادها

اینستاگراملطفا نام و ایمیل خود را وارد کنید
تا این آموزش ارزشمند همین الان برایتان ایمیل شود

فیلم آموزشی را همین الان برایم ایمیل کن

برای دانلود فیلم وبینار لطفا اطلاعات خود را وارد کنید
لینک دانلود بلافاصله برایتان ایمیل خواهد شد

ثبت اطلاعات و دانلود فیلم

برای ثبت نام لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام

برای ثبت نام لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام
چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود این فیلم آموزشی با کیفیت اصلی
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود اولین ماهنامه تخصصی وردپرس
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم متنفریم